Sadly, we report the following members of our Alumni who have passed away:
Class of 1927 | Martha Swartz Lupold (June 3, 2009) |
Pearl Wertman Page (March 24, 2008) | |
Class of 1929 | John Phillips (November 11, 2008) |
Doris Grady Waltman (April 5, 2008) | |
Class of 1930 | Dorothy Davidson Harper (January 23, 2009) |
Class of 1931 | Novella Webb Herman (2010) |
Class of 1932 | Dorothy More Kantner (August 27, 2009) |
Geraldine Wertman Smith (May 2007) | |
Paul J. Kelly (2001) | |
Class of 1933 | Annabel Farley Young (March 2, 2014) |
Dorothy Dewalt Gottschall (January 13, 2012) | |
Sadie Mingle Oberlin (January 4, 2010) | |
Edgar Hulsizer (February 3, 2009) | |
Elmer Ditty (October 24, 2008) | |
Viola King Pauling (March 16, 2008) | |
Margaret Miller (June 2007) | |
Class of 1934 | Elizabeth Grady Claudfelter Capozzi (December 5, 2014) |
William Pfeiffer (March 29, 2011) | |
Class of 1935 | Anna Smith Simons (May 23, 2016) |
Helen Barto Kreppeneck (April 1, 2016) | |
Dorothy Wells Clay (March 26, 2016) | |
Arlene Gruver Yocum (November 13, 2012) | |
Ned Shuler (March 28, 2012) | |
Yolanda Pletcher Holtzinger (February 8, 2009) | |
Virginia Weller Pfeiffer (March 28, 2008) | |
Class of 1936 | Lois Miller McKeon (February 11, 2017) |
Dyle J. Miller (October 12, 2008) | |
Mary Evans Neece (April 1, 2008) | |
Class of 1937 | Paul Herman (March 31, 2017) |
Adaline Temple Wertman (February 9, 2015) | |
Mary Marvene Hain Fogelman (August 4, 2014) | |
Edith Pfaff Eder (July 4, 2012) | |
Lucille Maier Solomom (February 1, 2011) | |
Iona Kreppenneck Newhard (September 14, 2010) | |
Dorothy Harman Wright (July 20, 2010) | |
Vivian Mull McMillan (June 20, 2010) | |
Anna Gulliver Showers (January 30, 2010) | |
Ellen Davie Chapin (November 13, 2009) | |
Willard Buck (June 15, 2009) | |
Leon Applegate (August 1, 2008) | |
Sara Hartzell Freeh (August 2007) | |
Alice Freeman Miller (March 14, 2001) | |
Class of 1938 | Aberdeen Taylor Kurtz (May 22, 2017) |
Edna Temple McBride (February 5, 2013) | |
Alem LaForme (March 29, 2012) | |
Thomas E. Kuntz (May 25, 2011) | |
Celestial “Sally” King Denoskey (October 23, 2010) | |
Ralph “Pat” Barto (November 10, 2009) | |
Florabell Duvall Richardson (November 9, 2009) | |
Doris Thomas Gruver Yarger (September 4, 2009) | |
Helen Stover Forster (February 10, 2007) | |
Class of 1939 | Geraldine McCormick Jarrett (December 11, 2013) |
Lois Schooley Laidacker (July 3, 2013 | |
Emma Dewalt Temple (Janaury 3, 2013) | |
Catherine Oberdorf Ernst (October 3, 2010) | |
Daniel Weary (February 22, 2010) | |
Mabel Shaner Stewart (October 22, 2008) | |
Ruth Wertman Brouse (June 2007) | |
Violet Bair Weigle (April 2007) | |
Class of 1940 | Beatrice Hulsizer Keister (December 4, 2015) |
Jerrold Gearhart (December 25, 2014) | |
Louise Bower Voneida (May 4, 2014) | |
Isabelle Koser Young (February 2, 2012) | |
Louise Shick Feigels (February 22, 2011) | |
Betty Baker Metzger (January 30, 2010) | |
Lois App Taylor (August 31, 2008) | |
Max Waltman (April 27, 2008) | |
Mary Miller Pauling (December 2, 2007) | |
Dorothy Zarr Dewald (September 7, 2001) Vera Stryker Tagliaboske- July 10, 1990 |
|
Class of 1941 | Geneva Hill Lindauer (June 3, 2017) |
Betty Burns Kuntz (August 28, 2016) | |
Lois Russell Remer (August 16, 2015) | |
Wilbur “Webb” Hicks (November 4, 2014) | |
Ruth Pauling Price (June 28, 2014) | |
Harold Johnson (March 9, 2014) | |
Drusilla Peifer Heller (May 1, 2012) | |
Mazie Barto Miller (March 12, 2012) | |
Ruth Voneida Shadle (November 14, 2011) | |
Harriet June Steele Renninger (June 25, 2011) | |
Dorothy Henderson Prather (October 21, 2010) | |
Ned Waltman (September 8, 2010) | |
Ruth Harman Huff (May 10, 2010) | |
Ethel Waring Derr (May 12, 2009) | |
George Waltman (May 2007) | |
John Oberdorf (March 19, 2007) | |
Beverly J. Christman(February 12, 2007) | |
James Utts (2007) | |
Nedra Anstadt Johnston (November 2006) | |
Class of 1942 | Alberta Dewalt Pysher (February 7, 2017) |
Dorothy Fae Searles Reynolds (January 21, 2016) | |
Mary Hartranft Devine (2015) | |
Lynwood Morehart (September 19, 2015) | |
Franklin Stover (June 13, 2015) | |
Nancy Martin Murray (March 15, 2015) | |
Beverly Thomas McClintock Edwards (July 24, 2014) | |
Leroy Pentz (July 23, 2014) | |
Wilbur C. Engelman (November 28, 2012) | |
Edmund “Skip” Shollenberger (October 27, 2012) | |
Fred R. Taylor (May 18, 2012) | |
Matilda “Tillie” Lynch Morehart (April 1, 2012) | |
Doris LeVan Bastian (December 30, 2011) | |
Eva Bair Stackhouse (September 12, 2010) | |
Jeanne Deewall Shaffer Barlett (November 11. 2009) | |
Naomi Kline McQuay (July 30, 2009) | |
Margaret Russell Snoddy (March 20, 2009) | |
Mary Felix Crawford (July 20, 2008) | |
Eleanor Stryker Moore (April 4, 2007) | |
Class of 1943 | Margery Pauling (October 17, 2015) |
Ruby Eck Balum (August 8, 2015) | |
Fae McMillan Phillips (June 14, 2015) | |
Roberta Wolf Gruver (May 14, 2014) | |
June Woodling Houseknecht (January 10, 2014) | |
Shirley Mincemoyer Dailey (March 6, 2010) | |
June McMillan Stamets (December 31, 2009) | |
Carl Farley (March 18, 2007) | |
Zena Widell Bath (January 3, 2006) | |
Dunning Stamets (September 5, 2004) | |
Class of 1944 | Helen Rowe Black (March 4, 2016) |
Martha Grittner Miller (December 20, 2015) | |
Rolan Decker (October 26, 2014) | |
Maxine Cole Russell (October 18, 2014) | |
Helen Newhard Ryan (January 30, 2014) | |
Elizabeth Bair Falk (July2, 2012) | |
Melvin Peifer (February 2010) | |
M. Virginia Turner (January 24, 2010) | |
Anna Jean Grittner Engelman (July 20, 2008) | |
Willard Russell, Jr. (March 22, 2007) | |
Class of 1945 | Donald Feaster (9/29/17) |
Kathryn Barto LaForme (August 15, 2014) | |
Leona Hakes McCormick (June 20, 2014) | |
Ruth Baker Hyde (July 27, 2011) | |
Martha Jane Russell Ronemus (September 22, 2010) | |
David T. Dewalt (May 2, 2010) | |
Myron Johnson (June 15, 2009) | |
Betty Huff Longland (2006) | |
Class of 1946 | Francis “Charlie” Buck (February 14, 2015) |
Anne Hall Coppes (Januay 17, 2015) | |
Jean Berger Farris (March 31, 2013) | |
Wilson Faus (January 24, 2013) | |
Rebecca Grittner Crawford (September 23, 2012) | |
Ruth Bieber (June 18, 2011) | |
William Dantonio (January 6, 2007) | |
Charles Umpstead (August 2007) | |
Bernadine Specht Nunn (2007) | |
Class of 1947 | Robert Berger (May 29, 2017) |
Jacqueline Crandell Pick (November 19, 2015) | |
Jean Miller Spring (November 2, 2104) | |
LuLu Huff Blesing (November 9, 2013) | |
Delmar McCormick (November 22, 2008) | |
Eugene Weller (January 2007) | |
Class of 1948 | Betty Klinefelter Ranck (February 13, 2016) |
Paul Feaster (May 22, 2015) | |
Allena Christman Westfall Fowler (October 30, 2012) | |
R. Eugene Dewalt (November 28, 2011) | |
Freda Umpstead Yeagle (November 10, 2011) | |
Barbara Heilman Bardo (May 24, 2011) | |
Gayle Decker (September 1, 2009) | |
Class of 1949 | Phyllis Klobe Burrows (8/3/17) |
Susan Foresman Reaser (June 20, 2017) | |
Alem “Sonny” Hull (February 17, 2015) | |
Jeannette McCormick Lynch (October 22, 2014) | |
Doris Flick Weller (January 1, 2014) | |
Nathan Fisher (February 12, 2009) | |
Jennette Neufer McCarty (August 28, 2008) | |
Lois Aldine “Deanie” LaForme Peck (February 24, 2008) | |
Phyllis Woodling Croman (January 18, 2007) | |
Virginia Armstrong Hull (November 30, 2007) | |
Class of 1950 | Joan Parsons Burchfield (February 28, 2016) |
Virginia Eck Fry (January 28, 2015) | |
Phyllis Bower Houtz (July 30, 2014) | |
Richard Starr (August 15, 2013) | |
Jean McCormick Ranck (March 15, 2012) | |
D. Elaine Persun Robb (December 22, 2011) | |
Eva “Toosie” Waltz Miller (December 7, 2010) | |
Richard Umpstead (July 12, 2009) | |
Ruth Woodling Stump (June 7, 2009) | |
Richard Weary (April 2009) | |
Charles Taylor (November 2007) | |
Richard Klobe (May 2007) | |
Class of 1951 | Gordon Shadle (December, 2016) |
Audrey Hitesman Gresh (August 15, 2015) | |
Dorothy Keifer Wise (February 17, 2013) | |
Jack Farley (February 16, 2011) | |
Ezra Houser (2010) | |
Eugene Miller (December 25, 2006) | |
Class of 1952 | Dorothy O’Conner Barnes (June 28, 2017) |
Franklin Stugart (August 3, 2016) | |
Elsie Metzger Ryder (June 30, 2014) | |
Clyde Miller, Jr. (September 6, 2012) | |
Eva Phillips Rousey (March 2102) | |
Marvin Bixler (December 6, 2011) | |
Edward V. Thomas (May 19, 2011) | |
Richard E. Miller (August 16, 2010) | |
Norman Atkins (November 22, 2008) | |
Samuel Harer (October 21, 2008) | |
Alfred Rush (2004) | |
Class of 1953 | Richard Moorhead, Sr. (November 5, 2014) |
Donna “Betts” Farley Scarborough (April 3, 2014) | |
Beverly Golder Snyder (June 19, 2012) | |
Sandra Eaker Noyes (November 12, 2010) | |
Class of 1954 | Emma Fisher Winters (April 6, 2017) |
Wayne E. Smith (November, 2016) | |
Virginia Kolb Asplund (August 4, 2016) | |
Patty Lawson Kerstetter (May 22, 2016) | |
Paul Sones (May 3, 2015) | |
Charles W. Duchman, Sr. (February 19, 2012) | |
Kenneth King (August 4, 2011) | |
Glenn Harer (February 3, 2010) | |
Anne M. Nuss Switzer (January 25, 2010) | |
Shirley Weller Lantz (November 21, 2008) | |
Class of 1955 | Howard Snyder (June 30, 2016) |
Thelma Jane Fry Raymond (August 25, 2012) | |
Robert Stamets (June 3, 2012) | |
Stephen Wise (January 2, 2011) | |
Erma Frederickson Stamm (December 10, 2010) | |
Yvonne Adams Winder (December 7, 2010) | |
John Gautsch (November 10, 2010) | |
Wanda Pfirman Blakely (June 9, 2010) | |
Richard L. Hubsinger (September 24, 2009) | |
James Hull (November 7, 2008) | |
Harry Fry (July 8, 2008) | |
Edna Ranck Buss (2007) | |
Class of 1956 | George Page (9/23/17) |
Richard Smith (9/13/17) | |
Joseph Bower, Sr. (January 16, 2017) | |
Arthur Fritz (August 13, 2016) | |
Audrey Page Duchman (April 14, 2012) | |
Richard Sheasley (May 11, 2011) | |
Albert Young (June 22, 2010) | |
Jean Kepner Kively (January 14, 2010) | |
Vincent Hall (April 6, 2008) | |
Class of 1957 | Hazel Brizendine Crawford (August 21, 2014) |
Max Yeagle (June 3, 2014) | |
Jack Yocum (April 29, 2010) | |
John Adams, Jr. (January 4, 2010) | |
Kennard Decker (January 2, 2009) | |
Earl Young (November 25, 2007) | |
Class of 1958 | Lois Yocum Smith (7/26/17) |
Joyce Strouse Marella (July 30, 2014) | |
Edward Green (January 3, 2014) | |
Larry Miller (December 2, 2009) | |
Class of 1959 | Ruth Hitesman McDonough (February 27, 2017) |
Daniel Heffner (April 13, 2016) | |
Clyde “Sonny” Buck (January 12, 2014) | |
Donna Kantner Fullerton (June 23, 2010) | |
Ronald Pysher (August 28, 2008) | |
Class of 1960 | Mary Lou Fry Lagana (July 8, 2013) |
Shirley Drum Corson (June 29, 2013) | |
Richard Rump (June 28, 2013) | |
David Cooley (October 16, 2010) | |
Kenneth Young (February 15, 2007) | |
Class of 1961 | Shirley Cotner Fogelman (May 17, 2017) |
Janice Kreppenneck Fiester (October 3, 2016) | |
Jasper (Jack) Yohn (September 2, 2016) | |
Robert McCarty (October 25, 2011) | |
Robert “Skippy” Kitner (September 9, 2010) | |
John King (August 19, 2010) | |
Wanda Hoff (October 15, 2009) | |
Edward P. Miller (Devember 8, 2008) | |
Class of 1962 | Elva Mae Green Frick (9/20/17) |
Cada Grove (May 8, 2016) | |
Wayne King (December 29, 2014) | |
Richard Beaver (January 11, 2014) | |
Larry Haskins (April 19, 2013) | |
Wilbur “Butch” Winder (April 10, 2011) | |
Julie Kahle Kowatsch (February 26, 2011) | |
Wayne Shrey (December 2009) | |
Daniel Baker (November 19, 2007) | |
Harry Sampsell (December 21, 1971) | |
Class of 1963 | Glenda Crist Laubach (April 30, 2016) |
Robert Kuntz (July 28, 2015) | |
Larry “Snake” Young (August 16, 2011) | |
Richard Rodgers (August 22, 2010) | |
Charles Wagner (April 2007) | |
Class of 1964 | Clifford Miller (May 19, 2016) |
Gladys Shrey Gearhart (December 20, 2014) | |
James D. Shaffer (January 27, 2012) | |
Judy Buck Miller (June 11, 2010) | |
Class of 1965 | Judy Troxell Fisher (February 11, 2017) |
Larry Klusman (November 10, 2016) | |
Rodney L. Watts (November 10, 2015) | |
Robert Stevens (March 6, 2013) | |
Rev. Gary L. Naylor (January 3, 2013) | |
Eric “Kip” Hall (April 14, 2012) | |
Ralph Persun (November 21, 2009) | |
Clarence “Moe” VanWhy (January 2, 2009) | |
David Holmes (February 26, 2007) | |
Class of 1966 | John Kennard “Ken” Shollenberger (March 3, 2017) |
Arthur Heiges (December 1, 2014) | |
Bonnie Baker Abernatha (August 7, 2010) | |
Janice Hall Bennett (March 5, 2010) | |
Lester (Barney) Lawton (January 29, 2009) | |
Ella Mae Mann Sander (February 20, 2007) | |
Class of 1967 | Norma Jean Miller Schaach (October 30, 2015) |
Ruth McWilliams Myers (December 16, 2014) | |
Terry Vollman Bieber (February 11, 2014) | |
Ora Jane Miller Saina (2012) | |
Elwood Dewald (May 2, 2012) | |
Peggy S. LaForme Waltman (February 10, 2012) | |
Linda Rae Livingstin Knight (October 27, 2009) | |
Michael Meehan (April 5, 2008) | |
Class of 1968 | Thomas Fox (9/2/17) |
Gary Weary (Janaury 22, 2012) | |
Bernice Smith Breining (January 3, 2009) | |
Susan Cotner Snell (April 11, 2008) | |
Class of 1969 | Thomas Drumm (February 2016) |
Kathy Hall (July 11, 2014) | |
Ned Hoover (February 6, 2013) | |
William Edgar Wagner (June 2007) | |
David Drumm (July 2007) | |
Class of 1970 | Kenneth Harman (March 24, 2009) |
Class of 1971 | Patricia Voneida Dewalt (September 13, 2012) |
Steven Hassenplug (April 26, 2012) Rose Tagliaboske Pinkerton (December, 10 2003) |
|
Class of 1972 | Judy Eichenlaub Best (November 10, 2014) |
William McQuay (September 3, 2012) | |
Debra Andracchio Wewer (January 24, 2012) | |
Class of 1973 | Charles (Butch) Stryker (November 5, 2016) |
Brenda Smith (February 21, 2015) | |
Jeffrey Stamets (July 21, 2003) | |
Class of 1974 | Joan Crawford (December 3, 2013) |
Brian Peck (March 23, 2011) | |
Allan Reynolds (July 9, 2010) | |
Loanne Hoffner Soellner (March 31, 2009) | |
Richard Taylor (March 13, 2009) | |
Class of 1975 | Michael (Pat) Ahearn (9/13/17) |
Belinda Yohn Crawford (May 2, 2016) | |
Randy Drum (November 11, 2015) | |
James Myers (January 4, 2014) | |
John Hoffman (October 7, 2009) | |
Debra Pauling Campbell (December 1, 2006) | |
Class of 1976 | Sandra Taylor Spencer (April 1, 2017) |
Paul Fawber (December 2005) | |
Class of 1977 | Dennis Satteson (February 20, 2015) |
Randy Ryder (January 21, 2014) | |
Class of 1978 | Sherry L. Miller (March 28, 2016) |
Holly Hans Thomas (January 7, 2015) | |
G. Scott Grove (September 4, 2010) | |
Debbie Fulmer Kissinger (June 2007) | |
Class of 1979 | Warren L. Kantner (March 31, 1993) |
Class of 1980 | Tammy Reynolds Collins (February 27, 2016) |
Terri Buck McElrath (October 4, 2015) | |
Bryan Propst (December 1, 2014) | |
Timothy Berger (January 25, 2013) | |
Timothy “Bubba” Winder (August 5, 2012) | |
Class of 1981 | Terry Moore (October 3, 2013) |
Class of 1982 | Terri Lynn McMullen (June 4, 2017) |
Class of 1983 | Rodney Moore (March 3, 2017) |
Roger Fink (January 29, 2017) | |
David R. W. Taylor (November 16,2015) | |
Allen Reynolds (June 9, 2010) | |
Darrell Sauers (November 5, 2009) | |
Sharleen St. James Gibson (January 11, 2009) | |
Class of 1984 | Christine Barto Fultz (December 18, 2006) |
Barbara Kramer (January 2007) | |
Class of 1985 | Debra Buck (August 9, 2014) |
German “Gordo” Perdoma (July 2013) | |
Stacy Cameron Waldman (September 15, 2009) | |
Stephen Charles (August 1, 2006) | |
George H. Reid, Jr. (January 2004) | |
Class of 1986 | Karen Moyer Pittinger (August 10, 2015) |
Jeannie L. Budman (September 2007) | |
Class of 1987 | |
Class of 1988 | |
Class of 1989 | |
Class of 1990 | Michelle Kirschler Sullivan (October 4, 2015) |
Jesse Houtz (January 14, 2009) | |
Class of 1991 | Aaron Nash (March 30, 2016) |
Class of 1992 | Leanne Shook Pick (June 15, 2009) |
Class of 1993 | H. James O’Connor (April, 2017) |
Brian Cooley (March 19, 2017) | |
Shane Edwards (January 2, 2014) | |
James Sterner (March 18, 2012) | |
Adam Anderson (December 25, 2011) | |
Class of 1994 | Christopher Shellhamer (December 21, 2012) |
Class of 1995 | Heather Thomas Hockenbrock (August 30, 2009) |
Class of 1996 | Kenneth Fulmer (January 8, 2013) |
Class of 1997 | Jennifer Miller (June 18, 2014) |
Sgt. John L. Eichenlaub, Jr.(March 11, 2003 in a military accident) | |
Cclass of 1998 | |
Class of 1999 | Julia Parker (2010) |
Class of 2000 | |
Class of 2001 | Christina Lucas (October 23, 2015) |
Class of 2002 | Melissa Welteroth (December 10, 2012) |
Class of 2003 | |
Class of 2004 | Jason Reinhart (February 7, 2015) |
Class of 2005 | |
Class of 2006 | Chad Fullerton (March 14, 2010) |
Class of 2007 | |
Class of 2008 | Brooke Wise (October 13, 2016) |
Class of 2009 | Eric McElrath (April 8, 2017) |
Class of 2010 | |
Class of 2011 | |
Class of 2012 | Shannon Bitler (April 18, 2013) |
Class of 2013 | Christian Evangelista (February 15, 2016) |
Honorary Alumni: | William “Bill” Sandmeyer (March 10, 2017) |
Theodore “TR” Richardson (May 24, 2016) | |
William “Big Red” Sherman (October 20, 2015) | |
Lewis Werner (February 10, 2013) | |
Raymond R. Taylor (February 21, 2009) | |
Edna Fox (December 9, 2008) | |
Rocco Cherilla (December 4, 2005) |